Edyta Zaniewicz

post-header

Kody PKD 2025 – gdzie ich szukać i jak ustalić nowy kod?

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzono PKD 2025.

Jednak do końca  2026 r. równocześnie ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej można stosować klasyfikację PKD 2007.

Ta możliwość  dotyczy jednak, tylko działalności oznaczonej PKD 2007 przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, czyli przed 1 stycznia 2025. Czas do końca 2026 r. jest okresem przejściowym. Oznacza to, że jeżeli np. przedsiębiorca, który już prowadzi działalność będzie chciał w 2025 RM dodać nowy kod PKD w swojej firmie, to ma obowiązek do nowej działalności zastosować PKD 2025, ale do dotychczas wykonywanych usług czy handlu może jeszcze, przez okres przejściowy, posługiwać się kodami 2007. 

Niemniej, warto przy aktualizacji wpisu dokonać także aktualizacji PKD.

Aktualizując  wpis do PKD online kreator wniosku podpowiada, jakie kody PKD 2025 odpowiadają stosowanym do tej pory kodom PKD 2007.  Przedsiębiorca zatem, otrzyma podpowiedź, jakie kody PKD 2025 powinien wybrać.  

Przedsiębiorcy składający po 1 stycznia 2025 r. wniosek o rozpoczęcie działalności mają zaś obowiązek korzystać z nowej klasyfikacji.

Jeśli przedsiębiorca przez 2 lata nie dokona aktualizacji wpisu, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD 2007 na PKD 2025 zgodnie z określonymi przez GUS tzw. „kluczami przejścia (powiązań)”. Nie rekomendujemy jednak takiego automatycznego rozwiązania, ponieważ zmiany w klasyfikacji są dość istotne i zdecydowanie warto je przeanalizować. 

Szukając kodów PKD 2005 warto korzystać  z kluczy powiązań

Nowe kody PKD dostępne są na stronie GUS pod adresem

https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_nowelizacja/pkd_nowelizacja.htm. Warto skorzystać  z kluczy powiązań. Korzystanie z kluczy powiązań jest niezwykle proste – wystarczy wyszukać  swój aktualny kod PKD i sprawdzić, kod który został z nim powiązany w PKD w 2025 r.

Warto wiedzieć

W PKD 2025 pojawiło się wiele nowych kodów dotyczących pośrednictwa np.

  •  43.60.Z pośrednictwo w zakresie specjalistycznych usług budowlanych,
  •  68.31.Z pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
  • 77.51.Z pośrednictwo w wynajmie i dzierżawie samochodów osobowych, samochodów kempingowych i przyczep,
  •  95.40.Z pośrednictwo w naprawie i konserwacji komputerów, artykułów użytku osobistego i domowego oraz pojazdów silnikowych, w tym motocykli.

Istotny, zmianom uległy działalności dotyczące m.in. handlu.

Znany podział na handel w sklepach, handel internetowy i handel na straganach i targowiskach został zlikwidowany w miejsce handlu wg rodzajów sprzedawanych towarów np. szeroko rozumiany handel internetowy został podzielony m.in.: na

  • sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych
  • sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, materiałów budowlanych, farb, szkła,
  • sprzedaż detaliczna odzieży
  • sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych
  • sprzedaż detaliczna odzieży i wiele innych.

Podobnie handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; naprawa pojazdów samochodowych zostały  usunięte. Będą tu odpowiednio stosowane: działalność w zakresie handlu detalicznego pojazdów samochodowych, która została sklasyfikowana pod PKD 2027 – 47.81.Z sprzedaż detaliczna pojazdów silnikowych, zaś  działalność związana z konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych została zakwalifikowana pod kodem 95.31.A naprawa mechaniczna i serwisowa pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli.

Z kolei działalność rachunkowo księgowa, doradztwo podatkowe zostały podzielone na trzy nowe grupowania:

  • działalność rachunkowo-księgowa
  • doradztwo podatkowe
  • działalność w zakresie audytu finansowego.

Przed aktualizacją CEIDG czy KRS warto dokładnie przeanalizować zakres zmian aby prawidłowo ustalić nowy zakres klasyfikacji i dobrać  właściwy kod PKD.